№ |
Ознака |
Хламідомонада |
Хлорела |
1. |
Здатність до руху |
|
|
2. |
Є джгутики |
|
|
3. |
Є хлоропласт |
|
|
4. |
Автотроф |
|
|
5. |
Є ядро |
|
|
6. |
Може існувати без фотосинтезу |
|
|
7. |
Є статеве розмноження |
|
|
8. |
Є нестатеве розмноження |
|
|
Хламідомонада, хлорела – одноклітинні організми (середовища існування, процеси життєдіяльності, будова, роль у природі).
Мета. Освітня. Розширити знання учнів про одноклітинних твариноподібних організмів, ознайомивши із тими, що здатні до фотосинтезу: хламідомонадою, хлорелою; розкрити особливості їхнього середовища існування, будови, процесів життєдіяльності та значення у природі; дати поняття «автотроф», «спора», « фотосинтез», « гамети»;..
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати організми згідно одноклітинності і багатоклітинності; уміння співставляти процеси життєдіяльності одноклітинних; розвивати увагу, мислення, уяву та уміння робити висновки.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища і особливо до невидимих оку тварин та рослин; сприяти розумінню єдності походження представників різних царств.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: схематичні малюнки, таблиці, відео.
5.Інтерактивні: аналіз і синтез думок, акваріум, мікрофон.
Матеріали та обладнання: слайди, малюнки, таблиці.
ХІД УРОКУ
Етапи уроку |
Вид діяльності |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. Тестове експрес-опитування: 1. В організмі людини дизентерійна амеба найчастіше паразитує: а) у крові; б) у печінці; в) у кишечнику; г) у головному мозку. 2. Укажіть переносника збудника малярії: а) муха цеце; б) блоха людська; в) кровосисні комарі; г) іксодові кліщі. 3. Які організми називають паразитами: а) ті, що спричиняють хвороби; б) ті, що живуть за рахунок іншого живого організму; в) ті, що потрапляють всередину тіла людини. 4. Як можна уникнути зараження дизентерійною амебою: а) мити овочі, фрукти та руки перед вживанням їжі; б) не пити холодну воду; в) чистити зуби. 5. Як можна уникнути зараження малярійним плазмодієм: а) не вживати погано просмажені страви; б) проводити боротьбу з комарами-кровососами; в) полоскати ротову порожнину. ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. На минулому уроці ми познайомилися з вами з одноклітинними тваринами. Але на такій прекрасній і великій планеті Земля серед, трав, кущів, гігантських дерев, риб, комах, птахів, людей живуть ще одні маленькі істоти. Просто крихітки , без яких наше життя було б майже неможливе. Це одноклітинні рослини ІІІ. Оголошення теми і постановка задач уроку IV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу. План
-заповнення таблиці - поняття «автотроф» і « фотосинтез» 2. Хламідомонада - будова - живлення - розмноження Робота з малюнками, таблицею, схемами під час розповіді вчителя
– будова – живлення - розмноження Робота з малюнками, таблицею, схемами під час розповіді вчителя 4. Значення одноклітинних рослин V. Узагальнення та систематизація знань. Заповнення таблиці Порівняльна характеристика хламідомонади та хлорели
VІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Вивчити конспект, Костіков § 17 Остапченко § 15 опрацювати РЗ№2 ст. 24 №1-5 виконати письмово VІІ. Підведення підсумків уроку. Провести гру про життя вивчених організмів, уявивши кабінет водоймою, а учнів одноклітинними організмами. За бажанням кожен розмірковує над «своїм» життям. Деякі учні не беруть участі в грі, а залишаються поза водоймою, щоб виправити помилки, які допустять гравці. VІІ. Рефлексія
|
Тестове експрес-опитування
Розповідь вчителя
Коментар вчителя ( слайд 1)
Слайд 2
Слайд 3 Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 Робота з малюнками, таблицею, схемами під час розповіді вчителя
Слайд 7
Слайд 8
Робота з малюнками, таблицею, схемами під час розповіді вчителя Робота з порівняльною таблицею
Коментар вчителя
Гра |