УРОК 12
ТЕМА: Подорож по періодичній системі хімічних елементів
Д. І. Менделєєва. Будова атома
Мета:
- узагальнити і систематизувати знання щодо будови періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва та будови атома;
- розвивати вміння користуватися періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделєєва, складати електронні схеми й формули будови атомів, встановлювати зв'язок між положенням елемента в періодичній системі і будовою його атома;
- виховувати науковий світогляд, вміння використовувати свої знання на практиці, почуття взаємоповаги та взаємодопомоги.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, кросворд, картки з завданнями.
ХІД УРОКУ
| Структура уроку | Вид діяльності | 
| І. Організація класу Клас поділяється на три групи. Кожна група вдома мала завдання: підготувати назву і проект-захист. Кожна група отримує маршрутні листи, які заповнюють секретарі групи щодо кожного учасника. ІІ. Оголошення теми і постановка задач уроку ІІІ. Активізація пізнавальної діяльності учнів Кожна команда отримує кросворд ( додаток 12), в якому зашифрована назва іншої команди, розгадавши кросворд діти отримують бали, за якими провідник подорожі( вчитель) визначає яким потягом вирушить кожна команда. Узагальнення та систематизація знань Привітання команд: презентація своєї назви і властивостей. Зупинка №1 « Світлофор знань» Кожен учасник групи отримує запитання, якщо відповів правильно, група отримує зелене світло світлофора і може рухатися далі, якщо ні червоне. За кожну картку зеленого кольору група і безпосередньо дитина, яка відповідала отримує 1 бал, за червону – мінус 1 бал. Питання для естафети Зупинка №2 « Митний контроль» По одному учаснику групи викликається, кожен отримує задачу. Той хто вирішує першим отримує 3 бали, другим – 2 бали, третім – 1 бали. Зупинка №3 « Дидактична гра» Хто виконує завдання першим отримує 3 бали, другим – 2 бали, третім – 1 бал. Зупинка № 4 « Атомна» Завдання на картках Картка 1 Визначте кількість протонів і нейтронів в атомах: Натрія, хлору, Нітрогену. Картка 2 Визначте кількість протонів і нейтронів в атомах: кальцію, Фосфору, Сульфуру. Картка 3 Визначте кількість протонів і нейтронів в атомах: Аргентуму, Оксисену, Магнію. Зупинка № 5 « Казкова» Одного разу археологи знайшли покинуту алхімічну лабораторію. В її стінах вони знайшли багато елементів без назв. Одні з них були зашифровані за допомогою невідомих формул, а інші в загадках. Допоможіть розібратися вченим. Адже деякі елементи і їх речовини небезпечні, розшифруйте записи стародавніх алхіміків. Завдання: 
 Я спичку вам зажгу в момент. Сожгут меня и под водой Я сразу стану кислотой. ( Фосфор) 
 Я могу зажечь на спор Спичку, печку и костер. ( Кислород) 
 Я космический скиталец. Элементов прародитель И отважный представитель. Я любитель кислорода, Вместе с ним даю я воду. ( Гидроген) 
 На зворотному боці листа з написом назви зупинки написана буква. Успішно виконавши завдання на кожній зупинці діти дізнавалися цю літеру. А в кінці подорожі отримали з цих літер слово – ЗАКОН. 
 Підведення підсумків уроку Ось наша подорож і закінчилася. Давайте згадаємо суть періодичного закону та його значення. Оцінювання учнів, підрахунок балів за маршрутними листами | Перевірка виконання завдань групами Коментар вчителя Розгадування кросворду Презентація Естафета « Світлофор знань» 
 
 
 
 
 
 Рішення задач 
 
 
 Дидактична гра 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Гра «Казковий вернісаж» 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Розгадування кросворду Бесіда Оцінювання | 




