Урок 1
Тема: Історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів
Мета:
- ознайомити учнів з першими спробами класифікації хімічних елементів, сформувати уявлення про природні групи хімічних елементів, розглянути властивості хімічних елементів, що складають групу лужних металів, галогенів, інертних газів;
- розвивати інтерес дітей до хімічної науки, вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки;
- виховувати науковий світогляд
Тип уроку: урок формування нових знань
Обладнання та матеріали: зразки лужних і лужноземельних металів, чашка Петрі, вода, розчин фенолфталеїну, таблиця розчинності, роздавальний матеріал(таблиці доля заповнення), періодична система Д. І. Менделєєва, проектор, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
Структура уроку |
Вид діяльності |
||||||||||||||||||||||||||
І. Мотивація навчальної діяльності Мир сложен. Он полон событий, Сомнений и тайн бесконечных И смелых загадок. Весь мир большой: Жара и стужа, планет круженье, Свет зари – все то, что видим Мы снаружи, Законом связано внутри. Найдется ль правило простое, Что целый мир объединит? Найдет ли кто-то Природы Алфавит? ІІ. Оголошення теми і задач уроку - Як ви гадаєте, про що йтиметься мова на сьогоднішньому та наступних уроках? Оголошується тема і завдання уроку. ІІІ. Актуалізація опорних знань
IV. Вивчення нового матеріалу 1.Поділ хімічних елементів за Антуаном Лавуазьє(XVIII ст.) На основі побачених слайдів діти складають конспект(додаток 1). 2.Сімейства елементів Учні поділяються на групи .Одна з груп за допомогою підручника аналізує властивості лужних металів, друга – лужноземельних, третя - галогенів і четверта – інертних газів. Кожна з груп заповнює картку відповідного кольору щодо властивостей тієї чи іншої групи елементів. По закінченню роботи один з учасників групи звітує біля дошки, закріпивши заповнену картку на дошці. В цей час складається конспект в зошитах (додаток 2). Демонстрація «Особливості взаємодії лужних та лужноземельних металів з водою» Лінгвістична задача В перекладі з грецької «гало»-сіль, «халько»-мідь, «пнікто» - задушений, «гена» - народження». Яке значення на вашу думку, мають назви сімейств «галогени», «халькогени», «пніктогени»? Чому сімейства елементів було названо саме так? 3. Тріади Деберейнера За допомогою інтерактивної дошки діти складають конспект 4.Октави Ньюлендса 5. Таблиця Лотара Мейера
V. Закріплення знань 1. Чому поділ елементів на метали та неметали А. Лавуазьє був неточним і неповним? 2. На основі яких властивостей елементів Деберейнер створив свої тріади, в чому їх неточність, недосконалість? 3. На основі яких властивостей елементів Ньюлендс створив свої октави, в чому їх неточність, недосконалість? 4. На основі яких властивостей елементів Лотар Мейер створив свою таблицю, в чому її неточність, недосконалість? 5.Опираючись на отримані знання заповніть таблицю:
6. Заповніть таблицю:
VІ. Домашнє завдання Опрацювати § 20,вивч. Конспект Група дітей з 4 чоловік отримує творче завдання: підготувати доповідь про історію відкриття Періодичного закону |
Читання вірша вчителем
Питання класу Коментар вчителя
Фронтальне опитування
Розповідь вчителя з елементами демонстрації копм̓̓ютерних слайдів(№2,№3) Групова робота, робота з підручником
Демонстрація досліду Лінгвістична задача
Розповідь вчителя, використання інтерактивної дошки (слайди 5, 6, 7),індивідуальна робота з нею
Фронтальне опитування
Робота з таблицею
Коментар вчителя |
Цикл уроків "періодична таблиця Д. І. Менделєєва"