Тема: Спирти
Мета: сформувати уявлення про оксигеновмісні органічні сполуки, гомологічний ряд спиртів,їх номенклатуру, фізичні та хімічні властивості;
розвивати в учнів уміння складати формули хімічних речовон та писати рівняння реакцій;
виховувати науковий світогляд.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів Д.І.Менделєєва, етиловий спирт,натрій, уксусвна кислота, купрум гідрооксид, натрій гідрооксид, презентація.
Хід уроку
І. Актуалізіція опорних знань 1. Які елементи можуть входити до складу органічних сполук? 2. Які елементи входять до складу вуглеводнів? 3. Які хімічні звязки існують міжатомами елементіву вуглеводнях?
ІІ. Оголошення теми та постановка задач уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Поняття та функціональна група спиртів На попередніх уроках ми з вами вивчали вуглеводи, а спирти – це не що інше як похідні вуглеводнів.
H H | | H- C-O-C-H | | H H
H H | | H - C – C – O – H | | H H
Прочитайте в підручнику про типи ізомерії, характерні для спиртів. Запропонуйте правила називання спиртів відповідно до номенклатури.
Отже, для спиртів характерна структурна ізомерія: - ізомерія положення ОН- групи ( починаючи з С3 ) - ізомерія вуглеводневогоскелета
Висвітлення правил номенклатури спиртів в презентації 4. Фізичні властивості спиртів
IV.Узагальнення і систематизація знань Варіант 1 1. Напишіть структурні формули ізомерних спиртів складу С5Н11ОН і назвіть їх за міжнародною номенклатурою речовин. 2.Складіть структурні формули спиртів за їх назвами: 4-метил-2-пентанол; 2,3,4-триметил-2-пентанол; 2-пропанол. Варіант 2 1. Напишіть структурні формули ізомерних спиртів складу С4Н9ОН і назвіть їх за міжнародною номенклатурою речовин. 2.Складіть структурні формули спиртів за їх назвами: 2-метил-1-бутанол; 2,3-диметил-2-бутанол; 2,4,5-триметил- 1-гептанол. V. Вивчення нового матеріалу 5. Методи отримання спиртів Завдання для 1 групи Вивчити способи отримання одноатомних спиртів у лабораторії. Записати відповідні рівняння реакцій. Завдання для 2 групи Вивчити способи отримання одноатомних спиртів на промисловості.Записати відповідні рівнння реакцій. Виступають представники різних груп, аналізується їхробота, результати записуютьсядо зошитів. Під час виступів демонструються відповідні слайди презентації. 6. Хімічні властивості спиртів 1. Взаємодія з металами Дослід 1 У склянку зі спиртом додати трішки металічного натрію. Зверху склянка накривається лієчкою. Водень, що виділяється в результаті реакції фіксуєтьсяпід час піднесення доносика лійки палаючої скіпки: лунає характерний хлопок. - Спробуйте записати відповідне рівняння реакції. - Прогляньте даний дослід на компютері і перевірте правильність написоння реакції.
2.Взаємодія з спиртами (реакція етерифікації ) Демонстрація взаємодії за допомогою презентації. - Спробуйте записати відповідне рівняння реакції.
3. Взаємодія з кислотами ( реакція естерифікації). Демонстрація реакції за допомогою презентації.
4. Взаємодія з галогеноводнями Демонстрація реакції за допомогою презентації.
Отже, хімічні властивостіспиртів характеризуються такими типами реакцій , участь вяких бере або атом гідрогену з гідроксогрупи або вся гідроксогрупа. Але є ще й такі реакці, які викликані перегрупування атомів всередині молекули спирту. Такі типи розглянемо нище.
Робота з відповіднимислайдами презентаціїї і запис рівнянь до зашита
Демонстрація реакції за допомогою презентації. Запишіть відповідне рівнянняреакції. IV.Узагальнення і систематизація знань 1. Заповніть схему, і запишіть приклади реакцій до кожного типу:
А) С2Н4→ С2Н5ОН→ С2Н4 → С2Н5СІ→ С2Н5ОН Б) Ацетилен→ А→ етанол
V. Домашнє завдання Вивчити § 1 підручника, конспект. Виконати завдання 4,6 ст.14. Підготувати реферат на теми:
|
Бесіда з класом
Коментар вчителя
Розповідь вчителя з елементами демонстроції презентації
Запис поняття і функціональної групи з слайдів презентації
Інтерактивний метод « два-чотири-всі разом» Запис висновків до зошита
Презентація
Робота в групах
Робота в групах
Виступи груп з використанням презентації
Демонстрування досліду
Робота біля дошки Презентація
Презентація
Запис рівняння на дошці та в зошитах
Презентація
Бесіда з класом
Коментар вчителя
Презентація
Заповнення схеми
Здійснити ряд Перетворень, запис реакцій на дошціта в зошиті
Коментар вчителя |